^
6-01-2019


Bujanie w chmurach

Mam pewien dysonans poznawczy. Z jednej strony gdzie się nie obrócę to wszędzie słyszę o chmurach z drugiej strony klienci i potencjalni klienci piszą i dzwonią do mnie kilkadziesiąt razy w tygodniu a w ubiegłym roku o chmurę pytało się może trzech. Słownie: trzech.

Dlaczego tak jest? Dlaczego wbrew wszechobecnej narracji jakie to chmury są super i że każdy musi ją wdrożyć, a kto nie wdraża jest dinozaurem klienci w moim obszarze działalności są raczej sceptyczni?
Nie mam pojęcia.

Ale dostrzegam kilka problemów w korzystaniu z szeroko rozumianych rozwiązań chmurowych, w tym oprogramowania działającego na zasadzie SaaS (Software as s Service). Problemów które ich dostawcy starają się zbagatelizować nazywając je mitami …

Mój dostawca internetu ma czasami jakieś drobne zakłócenia w nocy, większość niezauważalnych i większość wynikających z prac serwisowych. Przez naście lat pamiętam tylko jedną poważną awarię gdy złodzieje ukradli światłowody i pół województwa było odcięte przez jakieś 20 godzin.
Ponieważ ja sam nie mam problemu to wydaje mi się że inni też nie mają, że internet w dzisiejszych czasach to takie coś co jest wszędzie i zawsze. Dlatego zdziwiłem się kiedy jeden z klientów powiedział mi ile płacą miesięcznie za satelitarne łącza. Wiele zakładów produkcyjnych jest mówiąc delikatnie „na uboczu” i stabilny, szybki internet wcale nie jest tam normą.
A pamiętać trzeba że nie mówimy o przeglądaniu stron czy oglądaniu filmów – mówimy o oprogramowaniu gdzie część jest tu a część „gdzieś” i każde zakłócenie, każde opóźnienie ma wpływ na komfort, co mniej istotne i może mieć wpływ na prawidłowość pracy systemu – a to już może być problemem. Naciskamy OK wierząc że dane zostały zapisane, odchodzimy od komputera a po 30 sekundach .. ZONK

Następna sprawa to dostęp do danych czy funkcji. Można założyć że nasze dane w chmurze są bezpieczne. Że nikt ich nie wykradnie ani nie zniszczy. Na bieżąco aktualizowane zabezpieczenia, procedury i robione kopie na innych serwerach.
Inaczej jest z dostępem do danych.
Weźmy taki bank. Pieniądze w banku są bezpieczne. To musiała by być wielka wojna abyśmy je stracili.
Ale już z dostępem bywają kłopoty. Kiedyś czekałem na stacji prawie godzinę żeby zapłacić karta za wlane już paliwo a mój bank miał niedawno kilku godzinną awarie gdzie nie działało nic – nawet w oddziale nie można było pobrać pieniędzy bo bez dostępu do serwerów się nie da.

Coraz popularniejsze są aplikacja SaaS, czyli wynajmujemy program, płacimy według jakiegoś planu taryfowego i niczym się nie musimy martwić. Ale czy na pewno?
Jeśli dostawca jest małą firmą to czy znajdzie dostateczną ilość klientów uzasadniającą rozwój oprogramowania i utrzymywanie infrastruktury?
A jeśli jest duży i korzysta z dużych i stabilnych rozwiązań takich jak np. chmura SAP Could czy MindSphere Siemensa, czy choćby z chmury Google to czy na pewno będzie to 99$ miesięcznie od użytkownika jak się wydaje w pierwszej chwili ?

Jeśli chmura zapewnia nam łączność z oddziałami, z handlowcami w terenie albo w utrzymaniu ruchu wielu rozsianych po świecie obiektów to nie mamy już w zasadzie wyjścia a ogrom korzyści kompensuje nam pewne ryzyka.
Ale jeśli mamy oprogramowanie CMMS czy MES to czy na pewno korzyści przeważają w sytuacji gdzie wszystkie operacje wykonywane są pomiędzy jednym miejscem a serwerem gdzieś w Nibylandii ?

Tak w przypadku przemysłu 4.0 jaki i rozwiązań chmurowych pewne kierunki zostały wyznaczone i raczej nie ma odwrotu. Ale to jeszcze trochę potrwa zanim „nowe” całkowicie wyprze „stare” i jeszcze długo rozwiązania te będą do bólu przesiąknięte marketingiem.

Zresztą wystarczy jedna duża awaria, jeden duży atak hakerów albo zamieszanie w wyniku jakiejś cyber – wojenki między wielkimi tego świata którzy są w stanie sparaliżować sieć, atak który unieruchomi na dłuższy czas wiele firm a do boju ruszą spece od marketingu.
Usłyszymy wtedy że chmura tak, ale chmura hybrydowa synchronizowana z TWOIM LOKALNYM serwerem bo jak się już sprzedało „chmurę” to może da się sprzedać „lokalną chmurę” ….